Hazánk falvai gyakran elsikkadnak a nagyvárosok árnyékában, pedig ezek a kis települések rengeteg értékes, érdekes történetet őriznek. Túl azon, hogy a vidéki Magyarország néprajzi, kulturális és gasztronómiai kincsestárát jelentik, számos falu büszkélkedhet kiemelkedő történelmi eseményekkel, jeles személyiségekkel vagy különleges építészeti értékekkel. Ebben a cikkben bepillantást nyerhetünk néhány ilyen különleges magyar falu múltjába és jelenébe.
Hollókő, az élő múlt
Talán az egyik legismertebb és leghíresebb magyar falu Hollókő, amely 1987 óta szerepel az UNESCO Világörökség listáján. A Cserhát hegység lábánál fekvő kis település különlegessége, hogy a 17-18. században kialakult hagyományos faluszerkezet és építészeti stílus mind a mai napig érintetlen maradt. A szépen felújított, nádfedeles parasztházak, a szűk utcácskák és a középkori vár romjai együttesen varázslatos, megelevenedett múltba repítik a látogatókat.
A falu lakói évszázadok óta megőrzik és ápolják őseik népművészeti hagyományait. A hollókői asszonyok gyönyörű hímzett, színpompás viseletei, a mesterek által készített faművesség, kosárfonás és egyéb kézműves remekek mind-mind a vidéki élet gazdag örökségét tükrözik. Minden év húsvétján a helyiek felvonultatják tradicionális népszokásaikat, amikor a díszes, népviseletes menet végighúzódik a szűk utcákon. Ilyenkor a település valóban eleven múzeummá változik, ahol megelevenedik a régmúlt paraszti élet.
Hollókő nem csupán egy zárvány a jelenkorban, hanem egy élő, légző közösség, ahol a helyiek büszkén ápolják és adják tovább évszázados örökségüket. A falu ma is otthont ad néhány száz lakosnak, akik ragaszkodnak hagyományaikhoz, és örömmel mutatják be azokat az ide látogató turistáknak. Hollókő valóban a magyar vidéki élet egyik legértékesebb, legautentikusabb képviselője.
Őriszentpéter, a vasfüggöny árnyékában
Míg Hollókő elsősorban néprajzi és építészeti értékeivel hívja fel magára a figyelmet, addig a Nyugat-Magyarországon fekvő Őriszentpéter inkább a közelmúlt történelmi eseményeinek különleges színtere volt. A Rába és a Kerka folyók által közrefogott, festői szépségű Őrség régiójában elhelyezkedő település közvetlen közelében húzódott a vasfüggöny, Magyarország és Ausztria határa.
Az 1956-os forradalom idején Őriszentpéter kulcsfontosságú szerepet játszott a menekülők kijuttatásában Ausztriába. A faluban működött egy titkos irányítóközpont, ahonnan a határőrséggel együttműködő helyiek segítették át a menekülőket a határon. Számtalan embert mentettek meg ezzel a biztos halál elől, vállalva a saját életüket is kockáztató hősies cselekedettel. A település ma büszkén őrzi az '56-os emlékeket, s a Hősök terén álló emlékmű, valamint a Határőr Emlékhely is méltó emléket állít az egykori eseményeknek.
Őriszentpéter ma is élő, virágzó település, ám a vasfüggöny közelsége hosszú évtizedekig rányomta bélyegét a mindennapokra. A határ menti elzártság, a fokozott katonai jelenlét és az állandó rettegés a rendszerváltásig meghatározta a helyiek életét. Ennek ellenére a közösség megtartó ereje töretlen maradt, s a mai napig ápolják az '56-os hagyományokat. A faluban működik például a Határőr Múzeum, amely felidézi a vasfüggöny korszakának megpróbáltatásait.
Székelyudvarhely, a székely identitás fellegvára
Ha a magyar falvak különleges történeteiről beszélünk, nem hagyhatjuk ki a Székelyföld gyöngyszemét, Székelyudvarhelyt sem. Ez a mintegy 35 ezer fős város Erdély szívében, a Küküllő és a Gagy folyók találkozásánál fekszik, s évszázadok óta a székely identitás és kultúra meghatározó központja.
A város történelme a 13. századig nyúlik vissza, amikor II. András király letelepítette itt a székely határőröket. Ettől kezdve Székelyudvarhely mindvégig meghatározó szerepet játszott a Székelyföld életében: itt működött a székely nemzet legfontosabb közigazgatási és igazságszolgáltatási intézménye, az Udvarhelyszéki Főkapitányság. A város számos jeles személyiséget, tudóst, művészt és közéleti figurát adott a székelységnek, köztük olyan kiemelkedő alakokat, mint Bethlen Gábor fejedelem vagy Orbán Balázs néprajztudós.
Székelyudvarhely ma is őrzi sokszínű történelmi és kulturális örökségét. A belváros hangulatos, középkori hangulatú utcácskái, a Szék (a történelmi közigazgatási központ) épületei, a Székelykapu és a városfalak mind-mind a múlt lenyomatai. A Székelyudvarhelyi Múzeum gazdag gyűjteménye a székely nép évszázados történetét, néprajzát és művészetét mutatja be. A városban működik a Haáz Rezső Múzeum is, amely Orbán Balázs, a "székely apostol" emlékét ápolja.
Székelyudvarhely ma is a székely identitás és kultúra meghatározó központja. Itt található a Székely Nemzeti Múzeum, a Székelyföld legjelentősebb közgyűjteménye, amely a térség történelmét, néprajzát, művészetét és természeti értékeit hivatott bemutatni. A városban működik a Székely Mikó Kollégium is, amely évszázadok óta a székely értelmiség fellegvára. Székelyudvarhely büszkén őrzi a székely hagyományokat, és kulturális központként szolgál az egész Székelyföld számára.
Ópusztaszer, a honfoglalás emlékezete
Bár Ópusztaszer nem tekinthető hagyományos értelemben vett falunak, mégis e különleges, a magyar történelem legfontosabb eseményeit őrző hely méltán szerepel e cikkben. A Csongrád megyei Ópusztaszer neve elválaszthatatlanul összefonódott a honfoglalás és a magyar államalapítás történetével.
965 táján ezen a helyen rendezte meg Árpád fejedelem a honfoglaló magyarok első országgyűlését, a Vérszerződés megkötésének színhelyét. Itt alapította meg Szent István király az első magyarországi bencés apátságot, a Monostort, amely évszázadokon át a keresztény hit és a magyar kultúra fellegvára volt. A 19. században felfedezett Feszty-körkép is Ópusztaszeren, a honfoglalás emlékére készült monumentális alkotás.
Napjainkban Ópusztaszer Nemzeti Történeti Emlékpark néven működik, ahová évente több százezer látogató érkezik, hogy megismerje a magyar nép történelmének legfontosabb mozzanatait. A park területén felépített Árpád Fejedelem Emlékmű, a Monostor romjai, a Feszty-körkép és a Nemzeti Történeti Emlékcsarnok mind-mind lenyűgöző élményt nyújt az odalátogatóknak.
Ópusztaszer nem csupán egy turisztikai látványosság, hanem a magyar identitás és történelmi tudat meghatározó helyszíne. A park kiállításai, interaktív bemutatói révén a látogatók testközelből ismerkedhetnek meg a honfoglalás, az államalapítás és a magyar középkor legfontosabb eseményeivel és szereplőivel. Ópusztaszer így nem csupán a múlt emlékeit őrzi, hanem a jelen és a jövő számára is közvetíti a magyar nemzet évezredes örökségét.